Scroll Top
Fulya Mh. Büyükdere Cd. 74/D 10, 34394, Şişli

Discourse 2.1 Yayınlandı!

Merhaba değerli Discourse severler! Bir önceki yazımız olan Discourse 2.0 Yayınlandı! ‘da sizlere Discourse 2.1’da görüşürüz! demiştik hatırlarsanız.

Evet işte o bahsi geçen an tamda bu an ? Discourse 2.1 Yayınlandı! Sizlere bu konu içerisinde Discourse 2.1 sürümünde ne gibi değişiklikler var başlıklar halinde inceleyeceğiz.

Taslaklara Erişim

Bir yazıya biraz metin yazdıktan sonra Discourse, yazmaya devam ederken otomatik taslakları düzenli aralıklarla kaydetmeye başlar. Bu şekilde, eğer sisteminizde güç aniden kesilirse yazdığınız hiçbir şeyi kaybetmezsiniz veya uzun bir cevap yazarken sisteminizde bir sorun yaşarsanız üzülmezsiniz 🙂 Ama bu bugüne kadar otomatik ve gizli bir özellikti. Sizler buna ihtiyacınız olduğunu belirttiniz ve Discourse ekibi isteğinizi yerine getirerek, devam eden tüm yanıt yanıtlarınızı görebilmeniz için profilinize bir taslaklar sekmesi ekledi.

Bağlı hesap kontrolü
Artık mevcut sosyal hesaplarınız ile girişlerinizi doğrudan hesap sayfanızdan kolayca görebilir, ekleyebilir ve iptal edebilirsiniz. Sitenin sahibi tarafından yapılandırılmış olması koşuluyla, herhangi bir sosyal hesap girişiyle her zaman “siz” olarak oturum açabileceğinizi ve bu kimlik bilgilerinin aynı doğrulanmış e-posta adresine eşlendiğini unutmayın.

Otomatik Gönderilen Güven Seviyesi Özel Mesajı
Topluluklar sadece yeni perspektifler için değil uzun vadeli sürdürülebilirlik için de düzenli olarak yeni kullanıcılara ihtiyaç duymaktadır. Kaydolmak ve okumak için etrafta dolaşan kullanıcılar biraz fazladan cesaretlendirmeyi hak ediyor! Bu nedenle, katılımlı topluluk üyeleri olma yolunda çoktan yola çıkmış olan yeni kullanıcılara giden, dostane bir otomatik otomatik PM ekledi.

İki Adımlı Kimlik Doğrulama Kodunu Yazdırma
Discourse 2.0’da iki adımlı kimlik doğrulaması ekledik, ancak telefonunuzu kaybettiyseniz, hesabınız için 2FA’yı kapatmak için bir yöneticiyle iletişime geçmeniz gerektiğinden, karmaşa oluyordu. Bu sürümde, yedek kodları yazdırma özelliğini ekledik. Böylece, tüm yedekleme kodlarını yazdırdıysanız, tüm 2FA sorunlarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Discourse 2.0 Yayınlandı!

Geliştirilmiş PM Katılımcıları Arayüzü
PM’de, hangi kullanıcıların PM’de olduğunu ve PM katılımcılarının nasıl ekleneceğini veya kaldırılacağını daha açık bir şekilde göstermek için PM arayüzünü temizledik. Unutmayın, her zaman içerisinde olmak istemediğiniz herhangi bir PM’den kendinizi kaldırabilirsiniz.

Birden çok renk düzeni
Uzun bir süre için varsayılan “Siyah” ve “Beyaz” temalarını sunduk. Renk şeması yarışmalarımızla birlikte, seçim yapabileceğiniz çeşitli farklı renk şemaları ekledik. Artık klasik beyaz ve siyah seçeneklerine ek olarak 6 adet yeni renk şeması arasından seçim yapabilirsiniz.

Ve dahası!
Bunlar sadece Discourse 2.1’in değindiğimiz en önemli noktaları – tam sürüm notlarında tam anlamıyla yüzlerce başka minik iyileştirme ve hata düzeltmesi bulunmaktadır.

Kolay tek tıkla güncelleme

Bir yıl önce güvenlik politikamızın bir parçası olarak Hacker One’da bir kamusal exploit ödül programı başlattık. Herhangi bir endişeyi ve ortaya atılan sorunları takip etmeye devam ediyoruz ve 1.9’da önemli güvenlik düzeltmeleri var, bu yüzden herkesi olabildiğince çabuk güncellemeleye davet ediyoruz.

Eğer hizmetinizi bizden alıyorsanız zaten güncelsiniz demektir. Eğer farklı bir sağlayıcıdan hizmet alıyorsanız alttaki örnekte olduğu gibi tek tıkla güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı farklı sağlayıcılar da bulunan güncelleme senaryolarında, sunucunuzu güncellemek için SSH girmeniz gerekebilir. Endişelenmeyin sadece 3 komut var:

cd /var/discourse
git pull
./launcher rebuild app

Henüz güncelleyecek bir Discourse topluluğunuz yoksa şimdi bir tanesine sahip olmak için şu sayfamızı inceleyebilirsiniz ?

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz!
Her zaman olduğu gibi öncelikle müşterilerimize doğrudan finansal destekleri için teşekkür edelim; bunlardan olmadan hiçbir zaman Discourse projesi olmayacaktı.

Herhangi bir açık kaynak projesi yalnızca kod katkıları kadar iyidir. Bu sürümdeki katkıları için alttaki kullanıcılara teşekkür ederiz:

udan11
fantasticfears
misaka4e21
adamcapriola
pfaffman
c-holtermann
coderberry
erseco
LeoMcA
angusmcleod
discoursehosting
ignisf
gdpelican
pdavide
David Lee
khannurien
typeoneerror
thejchap
kleinfreund
chancancode
Nick Shearer
mtawil
terlar
pmusaraj
asrob
tshenry
pavel
cpradio
tambry
deepfryed
danielhollas
yosiat
4xposed
GeertZondervan
jasquat
halkeye
ianks
lloeki
barryvan
yanokwa
kgardnr
mscherer
camilleroux
shoshber
TannerFilip
jtlindsey
carrodher
foosel
hellekin
kasiabulat
paroga
Canapin
jose-hms
kdwink
Rishabh
Toxu-ru
mmayoNR
rafbm

2018’de, Discourse’u düzinelerce dile çevirmek için zaman ve çaba harcayan dikkate değer sayıda çevirmen vardı. Bizim için çeviri oldukça önemli çünkü böylelikle dünyanın büyük bir kısmı ücretsiz, açık kaynak kodlu bu yazılımından yararlanabilir!

İlginizi çekebilir:  Discourse 1.9 Yayınlandı!

Son olarak, meta.discourse’da ki destek / hata talebi / geri bildirim gönderileri için topluluğumuza teşekkür ederiz. Unutmayın, tüm önerileriniz Discourse’u siz ve herkes için daha iyi hale getirir.

Discourse için yapılması gereken daha çok şey var. Daha neler olduğunu görmek için sürümler kategorisini takip edebilirsiniz.

Kaynak: Discourse.org Blog

bir yorum bırakın

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.